Nowoczesne zdobycze techniki znacznie ułatwiły codzienne funkcjonowanie każdego z nas. Innowacyjne wynalazki nie tylko znacznie uprościły codzienne czynności ale także pozwoliły na rzeczy do tej pory nieosiągalne. Bezzałogowe statki latające, nazywane powszechnie dronami są idealnym przykładem maszyny, która otworzyła przed ludźmi nowe możliwości. Choć wykorzystywana jest już od blisko stu lat, to dopiero ostatnie kilka lat przyniosło dronom wielką popularność. Są one wykorzystywane głównie do tworzenia panoramy cylindrycznej. Co to takiego jest i dlaczego właśnie drony są tutaj niezastąpione? Oto kilka ciekawy informacji o panoramie sferycznej.

Drony są niewielkimi urządzeniami latającymi. Są łatwe w sterowaniu i mogą dotrzeć praktycznie do każdego zakątka ziemi. Do niedawna były używane głównie przez wysoko wyspecjalizowane jednostki wojskowe do tworzenia gigapanoram. Dzięki świetnemu rozeznaniu terenów możliwe było szczegółowe zaplanowanie niebezpiecznych misji czy dostarczanie niewielkich materiałów do odległych baz wojskowych. Dzisiaj z dobrodziejstwa dronów może korzystać każdy. Rozwój technologiczny sprawił, że maszyny te osiągają dzisiaj rozsądne ceny i nawet przeciętnie zarabiający Polak może nabyć drona. Drony stały się także stałym wyposażeniem stacji telewizyjnych oraz miast, promujących swoje lokalne atrakcje. Panorama 360 Rzeszów jest najbardziej zachwycającą możliwością wykorzystania drona. Jest tworzona z serii zdjęć, najczęściej wykonywanych z lotu ptaka. Zdjęcia te odznaczają się wysoką rozdzielczością i najwyższą jakością koloru i ostrości. Tylko z profesjonalnych zdjęć można stworzyć panoramę wirtualną, która spełni swoje zadanie i zachwyci każdego oglądającego. Można powiedzieć, że tradycyjne zdjęcia także pozwalają na poznanie terenu i oddanie piękna danego środowiska. Jednak panorama wykonana na podstawie zdjęć z drona ma ogromną przewagę nad fotografiami – pozwala na wirtualny spacer po sfotografowanej ulicy. Osoba oglądająca panoramę wirtualną ma wrażenie, że spaceruje i zwiedza utrwalone otoczenie. Mamy dowolność w obrocie obrazu i kierunku podążania przez wirtualną wizualizację. Taki zabieg można spotkać m.in. w Google Maps. Efekty wizualne są naprawdę zachwycające. Wiele miast, które chce przyciągnąć turystów, decyduje się na stworzenie takiej wirtualnej wycieczki po największych lokalnych atrakcjach. Coraz częściej na panoramę 360 decydują się także właściciele instytucji publicznych i kulturalnych. Zanim wybierzemy się do teatru czy naukowego instytutu możemy poznać jego wnętrza poprzez komputerowe odwzorowanie. Należy jednak pamiętać, że panoramę należy aktualizować wraz z rozwojem danego terenu. Inaczej będzie ona przedstawiała dany obraz i nie spełni swojego zadania.

Wirtualna rzeczywistość stała się dużą częścią codzienności każdego z aktywnie żyjących ludzi XXI wieku. Nowoczesne zdobycze techniki i stale rozwijająca się grafika komputerowa sprawiają, że nie trzeba ruszać się z domu, by zwiedzać nawet najodleglejsze zakątki świata. Dzięki wykorzystaniu dronów możliwe stało się tworzenie szczegółowych panoram wirtualnych z drona. Seryjne, wysokorozdzielcze zdjęcia wykonywane przez drony pozwalają na stworzenie wirtualnego odwzorowania każdego miejsca na ziemi – od dzikiej puszczy zaczynając, przez ulice wielkich miast, a na wnętrzach doskonale znanych budynków kończąc. Oglądający ma wrażenie, jakby spacerował po utrwalonych miejscach. Efekty wizualne są zachwycające.