Kilkadziesiąt lat temu jedyne mapy, jakie wykorzystywane były w powszechny użyciu były mapami topograficznymi lub nawet szkicami geodezyjnymi. Obecnie możemy korzystać z dużo efektowniejszych, wygodniejszych, a przede wszystkim dokładniejszych map. Jedną z najnowocześniejszych jest ortomapa z drona. Zdjęcia lotnicze pozwalają uzyskać wysokiej jakości odwzorowanie rzeczywistości.

Jeszcze niedawno łącze internetowe było zupełną nowością. Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez stałego łącza czy Internetu w telefonie. Ogólnodostępny Internet otworzył wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest korzystanie z coraz to nowszych i doskonalszych tworów grafiki komputerowej. Prawdziwym hitem ostatnich lat są spacery wirtualne Rzeszów. Są one możliwe dzięki wykorzystaniu bezzałogowych samolotów, nazywanych powszechnie dronami. Tworzenie wirtualnych rzeczywistości, używane do tej pory w grach komputerowych lub wysokobudżetowych animacji, stało się teraz podstawą do realnych odwzorowań naszego otoczenia. Wirtualne zwiedzanie może być równie, a może nawet bardzie ekscytujące niż tradycyjne poznawanie nowych miejsc. Zwłaszcza, że drony mogą dotrzeć w prawie każdy zakątek ziemi. W świecie realnym z różnych przyczyn – zdrowotnych, finansowych, logistycznych, nie zawsze możemy sobie pozwolić na poznanie niedostępnych terenów.

Drony pozwalają na łatwe i nieinwazyjne dla otoczenia eksplorowanie terenu. Coraz częściej wykorzystywane są do celów marketingowych. Największe ośrodki kulturalne i naukowe tworzą dzisiaj przy ich pomocy specjalistyczne panoramy, które pozwalają na zwiedzanie online. Takie rozwiązania są darmowe i umożliwiają, np. zwiedzanie sławnej wystawy osobom niepełnosprawnym czy mieszkającym w odległym miejscu. Takie wirtualne wycieczki mogą się także odbywać po terenach otwartych, np. parkach, szlakach górskich czy zatłoczonych miejskich ulicach. W takich przypadkach najczęściej wykonuje się seryjne zdjęcia, które pozwalają na stworzenie gigapanoramy, będącej podstawą wirtualnych wycieczek.

Wykorzystanie dronów pozwala także na poznawanie nowych terenów w czasie rzeczywistym. Te niewielkie bezzałogowe samoloty potrafią unieść spory ładunek. Bez problemu można więc zamontować na nich kamery, które będą bezpośrednio przesyłać obraz do komputera pilota. Właśnie takie wirtualne wyprawy z dronami były i są wykorzystywane przez jednostki wojskowe do zadań specjalnych. Zwłaszcza armia USA korzysta na wielką skalę z dronów i możliwości w nich drzemiących. Ale przekazywanie obrazu z kamery umieszczonej na dronie może być wielką atrakcją również dla osób cywilnych. Niektóre stacje telewizyjne, specjalizujące się w programach przyrodniczych wykorzystują zdobyte w ten sposób materiały, by pokazać najciekawsze miejsca na ziemi.

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób prywatnych kupuje drony. Według przewidywań specjalistów branży IT będzie to jeden z najczęściej kupowanych prezentów na tegoroczną gwiazdkę czy urodziny. Możliwe więc, że niedługo wirtualne spacery z drona zastąpią tradycyjne fotografie z wakacji.