Nowoczesne rozwiązania graficzne i wykorzystanie dronów otworzyło przed nami nowe możliwości eksplorowania nawet najbardziej niedostępnych terenów. Nie trzeba ruszać się z fotela, by odwiedzić Puszczę Amazońską czy muzeum w Paryżu. A możliwe jest to dzięki wirtualnym spacerom z drona. Realne odwzorowanie przestrzeni i uchwycenie detali pozwala uzyskać wrażenie realnego zwiedzania terenu.
Każdemu z nas zdarzyło się marzyć o odwiedzeniu jakiegoś miejsca, ale z różnych przyczyn było to niemożliwe. Dzięki wykorzystaniu dronów zgłębianie nawet najbardziej nieprzystępnych zakątków ziemi stało się bardzo proste. Te niewielkie bezzałogowe samoloty pozwalają na sfotografowanie miejsc takich jak serce dżungli, wysoki szczyt górski czy zwyczajna ulica. Z pozoru to nic takiego – ot, zwykłe zdjęcia. Jednak rozwój grafiki komputerowej i fakt, że drony robią zdjęcia seryjne o bardzo wysokiej jakości sprawiły, że możemy pójść o krok dalej i stworzyć fotografię panoramiczną. A ta daje praktycznie nieograniczone możliwości eksplorowania wirtualnego otoczenia. Spacery wirtualne z drona Rzeszów stają się coraz popularniejszą formą efektywnej reklamy, tworzenia najnowocześniejszych map turystycznych, a także ciekawym urozmaiceniem tradycyjnych pamiątek z wakacji. Jak tworzone są wirtualne wycieczki i co mogą zmienić w naszym codziennym życiu? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.
Drony to niewielkie urządzenia latające, sterowane za pomocą pulpitu zdalnie sterującego. Jako samoloty bezzałogowe mają o wiele mniejsze gabaryty niż nawet najmniejsze helikoptery i mogą docierać w najbardziej niedostępne tereny. Są na tyle niezawodne, że już od kilkudziesięciu lat są używane na dużą skalę przez specjalistyczne jednostki wojskowe. W ciągu ostatnich kilku lat zyskały także wielką popularność wśród cywilów. Używane są w reklamie, nowoczesnej promocji miasta czy instytucji biznesowej lub państwowej. Coraz chętniej z dronów korzystają także stacje telewizyjne. Słynna na całą Europę była akcja, kiedy dron przetransportował na jeden z wieców społecznych środki antykoncepcyjne. Najbardziej widowiskowym, a jednocześnie skomplikowanym wykorzystaniem dronów jest tworzenie gigapanoram, które umożliwiają wirtualne wycieczki z drona. Schemat tworzenia takiej wirtualnej rzeczywistości jest zawsze ten sam. W pierwszym kroku pilot drona wykonuje serię zdjęć otoczenia, po którym mają spacerować internauci.
Zdjęcia muszą być bardzo dobrej jakości. Tylko z fotografii o wysokiej rozdzielczości, idealnej ostrości i odpowiedniej perspektywie można stworzyć zachwycającą wizualnie i funkcjonalną panoramę. Następnie zdjęcia wykonane przez drona są poddawane obróbce przez grafików komputerowych. Z każdą minutą ich pracy powstaje wirtualna rzeczywistość, będąca idealnym odwzorowaniem realnego otoczenia. Dzięki temu wirtualna wycieczka z drona daje oglądającemu wrażenie przebywania w fotografowanym otoczeniu. Najpopularniejszym zastosowaniem takich wirtualnych spacerów są Mapy w wyszukiwarce Google. Efekty są naprawdę zadziwiający i zachwycający.