Bezzałogowe statki powietrzne, nazywane popularnie dronami, były początkowo wyłącznie wojskowym sprzętem. Już w I wojnie światowej odgrywały ważną rolę w wyposażeniu nowoczesnej armii. Dzisiaj są jednak znacznie popularniejsze i to nie tylko w wojsku, ale także w biznesie, a nawet usługach cywilnych. W ciągu ostatniego roku drony stały się prawdziwym hitem. Specjaliści szacują, że będzie to w tym roku jeden z najczęściej kupowanych prezentów pod choinę czy na urodziny. Skąd bierze się tak wielki sukces dronów? I na co pozwalają te niewielki urządzenia latające? Panorama sferyczna uzyskana dzięki lotom dronów, jest z pewnością zachwycająca a już na pewno zrobiony z niej spacer wirtualny z możliwością obrotu o 360 stopni w dowolnym kierunku.

Drony pozwalają na nieograniczone poznawania przestrzeni. Panorama z drona  wykonana przy użyciu drona pozwala na poznanie terenu. Właśnie takie wykorzystanie dronów stosuje od kilkudziesięciu lat wojsko. W miejscach niebezpiecznych, gdzie wysłanie zwiadowców byłoby zbyt dużym ryzykiem, doskonale sprawdzają się bezzałogowce. Okazuje się także, że panorama 360 z drona to także świetny towar handlowy. Kto nie chciałby zobaczyć pięknych zdjęć z lotu ptaka z najpiękniejszych miejsc na ziemi? Największe światowe stacje telewizyjne dostrzegły potencjał drzemiący w dronach i dzisiaj zarówno stacje informacyjne, jak i kanały przyrodnicze prezentują swoim widzom przepiękne panoramy wirtualne z drona. Polskie stacje telewizyjne oraz portale internetowe także chętnie korzystają z dronów. Zwłaszcza, że użądzenia nie osiągają horrendalnie wysokich cen i są pewną inwestycją. Panorama z powietrza wysyłana z bezzałogowego samolotu świetnie sprawdzają się jako dopełnienie relacji z najważniejszych wydarzeń sportowych, kulturalnych czy narodowych. W wielu przypadkach wykorzystanie drona jest jedyną możliwością, by dotrzeć do trudno dostępnego terenu, np. serca dżungli czy szczytu górskiego.

Popularność dronów wynika także z łatwości jego użytkowania. W przeciwieństwie do panoramy rejestrowanej samolotem czy helikopterem załogowym, wykorzystując drona nie trzeba występować o zezwolenia na lot. Maszyny te są znacznie wygodniejsze, ponieważ dzięki swoim niewielkim gabarytom potrafią dotrzeć w każdy zakątek. Są one także bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy proste przeszkolenie i można zasiadać za konsolą sterującą dronem.

Gigapanoramy z drona tworzone są na podstawie serii zdjęć, wykonanych z różnych perspektyw. Zdjęcia z lotu ptaka są niepowtarzalne i zupełnie inaczej uchwytują piękno natury czy emocje wydarzeń. Nic dziwnego, że również osoby prywatne chcą cieszyć się panoramą z powietrza i kupują drony. Dzięki wirtualnej panorami można wybrać się na spacer w miejscach, które w rzeczywistości są dla przeciętnego Kowalskiego zupełnie niedostępne.

Nowoczesne panoramy wirtualne to rewolucja w wirtualnym świecie. Siedząc wygodnie przed komputerem można zwiedzać najodleglejsze zakątki świata, a nawet przechadzać się korytarzami najbardziej znanych budynków na świecie. Dzięki zdjęciom wykonywanym z dronów udaje się stworzyć efektowne i wiernie oddające szczegóły otoczenia giga panoramy, będące doskonałą reklamą, udogodnieniem w planowaniu trudnych misji, a nawet pomocą w znalezieniu konkretnego adresu.