rysunek_10_lamanie_przepisow

W związku z częstymi pytaniami jakiego drona kupić na początek, odpowiemy na trochę inne pytania związane z przepisami obowiązującymi pilotów dronów.

Loty dronem możemy podzielić na komercyjne i niekomercyjne – sportowe.

Jeśli nie zamierzamy zarabiać na sprzedaży zdjęć lub z filmów nie jest wymagana licencja operatora UAVO – VLOS

Dronem na terenie miasta Rzeszowa i innych miast NIE WOLNO latać bez odpowiednich zgód. Przestrzeń powietrzna jest podzielona na różne strefy: w jednych można latać bez zgód, w innych wymagane są zgody a jeszcze inne są całkowicie wyłączone z lotów.

Pierwszą OBOWIĄZKOWĄ zgodą jest zgoda Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego na lot w strefie R (miasta powyżej 25 000 mieszkanców)
Drugą OBOWIĄZKOWĄ zgodą jest zgoda Prezydenta Miasta Rzeszowa na loty nad miastem Rzeszów.

Wieksza część Rzeszowa jest połóżona w strefie CTR EPRZ – wymaga ona zgłoszenia dokładnego planu lotu minimum 5 dni przed lotem do PAŻP – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

NAJWAŻNIEJSZA PROCEDURA PRZED WYKONANIEM LOTU!!!
Po otrzymaniu planu lotu z PAŻP min. 10 minut przed startem dzwonimy na TWR Rzeszów (Wieża na lotnisku w Jasionce) i prosimy kontrolera lotów o pozwolenie na start – po wylądowaniu również powiadamiamy TWR o zakończeniu lotów.

Jeżeli zamierzamy wykonać lot komercyjny – KONIECZNE jest posiadanie licencji UAVO – VLOS – loty TYLKO w zasięgu wzroku operatora.
Aby zdobyć licencję UAVO – VLOS – wymagane są: badania lekarskie oraz wykupiona polisa OC oraz zdanie Państwowych egzaminów – teoretycznego i praktycznego.

DRONEM MOŻNA LATAĆ TYLKO W ZASIĘGU WZROKU OPERATORA!!! OPERATOR ODPOWIADA ZA SZKODY WYRZĄDZONE DRONEM – za niestosowanie do w/w przepisów grozi kara grzywny a nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W Rzeszowie dość często latają samoloty cywilne i helikoptery lotniczego pogotowia ratunkowego dlatego bezwzględnie należy przestrzegać obowiązujących przepisów.

Więc zanim kupimy drona i zaczniemy nim latać, warto zapoznać się z panującymi w Polsce przepisami.

Więcej na http://latajzglowa.pl/